بروکرها
forex
نرخ بهره بانک های مرکزی مهم دنیا و تاریخ جلسات بانک مرکزی

نرخ بهره بانک های مرکزی مهم دنیا و تاریخ جلسات بانک مرکزی

نرخ بهره باعث می شود دنیای خرید و فروش ارز بچرخد! به عبارت دیگر بازار خرید و فروش ارز تحت هدایت نرخ بهره است. نرخ بهره ی یک ارز احتمالا بزرگ ترین عامل در تعیین ارزش درک شده ی یک بازار است. پس اطلاع از نحوه ی تعیین سیاست پولی بانک مرکزی یک کشور از قبیل تصمیمات نرخ بهره امر مهمی است ، یکی از بزرگ ترین تاثیرات روی تصمیم در مورد نرخ بهره بانک مرکزی ثبات قیمت یا تورم است.

بانک های مرکزی در تلاشی برای حفظ تورم در سطحی راحت به احتمال زیاد نرخ بهره را بالا می برند که منجر به رشد کلی کمتر و تورم کند تر می شود. دلیلش این است که تعیین نرخ بهره ی بالا مصرف کنندگان و کسب و کار را وادار می کند کمتر قرض بگیرند و بیشتر صرفه جویی کنند و فعالیت اقتصادی را کاهش دهند. وام ها گران تر می شود در حالی که نگه داشتن پول جذابیت بیشتری پیدا می کند. از سوی دیگر وقتی نرخ بهره در حال کاهش است مصرف کنندگان و کسب و کارها بیشتر تمایل دارند قرض بگیرند ( چون بانکها الزامات آسان تری برای وام دادن در نظر می گیرند ) و خرده فروشی و هزینه کردن را تقویت می کنند و در نتیجه به رشد اقتصاد کمک می کنند.

انتظارات در مورد نرخ بهره

بازارها با پیش بینی رویدادها و موقعیت های مختلف همیشه در حال تغییرند. نرخ بهره نیز همین طور است اما به این اندازه تغییر نمی کند. بیشتر مبادله کنندگان وقت خود را با تمرکز روی نرخ بهره صرف می کنند چون بازار آن ها را با قیمت ارز (قیمت گذاری) کرده است. مهم تر این است که انتظار می رود نرخ بهره به کجا برود. به علاوه مهم است که بدانیم کدام نرخ بهره همگام با سیاست پولی یا به طور خاص تر با پایان یافتن چرخه های پولی تغییر می کند. اگر نرخ در یک دوره ی زمانی پایین تر و پایین تر می رفت ، اجتناب ناپذیر بود که خلاف آن اتفاق بیافتد. نرخ ها باید در زمانی افزایش پیدا کنند.

می توانید روی این حساب کنید که بورس بازان سعی می کنند بفهمند این اتفاق که و به چه میزان می افتد. بازار به آن ها می گوید. این ماهیت این هیولاست! تغییر انتظارات نشانه ای است از این که تغییر بورس آغاز می شود و با نزدیک شدن تغییر نرخ بهره بیشتر جابه جا می شود. نرخ بهره با تغییر تدریجی سیاست پولی تغییر می کند اما حس بازار نیز می تواند با یک گزارش واحد ناگهان تغییر کند. این باعث می شود نرخ بهره تغییر بیشتری داشته باشد یا حتی آن طور که در اصل پیش بینی شده بود در جهت مخالف حرکت کند.

تفاضل نرخ بهره

ک جفت ارز انتخاب کنید، هر جفتی. بسیاری از کسانی که خرید و فروش ارز می کنند از تکنیک مقایسه ی نرخ بهره ی یک ارز با نرخ بهره ی یک ارز دیگر به عنوان نقطه ی شروع تصمیم گیری در این مورد که آیا ارزی ممکن است قوی یا ضعیف شود استفاده می کنند. تفاوت بین دو نرخ بهره که (تفاضل نرخ بهره) نام دارد ارزش کلیدی است که باید به آن توجه کنید. این گسترش می تواند به شما کمک کند تغییرات ارزی غیر واضح را مشخص کنید. تفاضل نرخ بهره که افزایش می یابد به تقویت ارز پر سودتر کمک می کند در حالی که تفاضل رو به کاهش برای ارز کم سودتر مثبت است. مواردی که در آن نرخ بهره ی دو کشور در جهت مخالف حرکت می کنند اغلب بزرگترین نوسانات بازار را در بر دارند. افزایش نرخ بهره ی یک ارز که با کاهش نرخ بهره ی ارز دیگری ترکیب شده معادله ی بسیار خوبی برای نوسانات شدید است!

نرخ بهره اسمی در مقابل واقعی

نرخ بهره واقعی = نرخ بهره اسمی – تورم مورد انتظار

نرخ اسمی معمولا نرخ بیان شده یا پایه ای است که می بینید (مثلا سود سهام) از سوی دیگر بازارها روی این نرخ تمرکز ندارند بلکه روی نرخ بهره ی واقعی تمرکز دارند. اگر سهامی داشته باشید که بهره اسمی 6% دارد اما تورم نرخ سالانه 5% داشته باشد بهره واقعی سهام 1% است. این تفاوت زیادی است پس همیشه به یاد داشته باشید که بین ای دو تمایز قائل شوید.

مطالب مرتبط