بروکرها
forex
NFT چیست و ان اف تی چه کاربردی در دنیای بلاکچین دارد

NFT چیست و ان اف تی چه کاربردی در دنیای بلاکچین دارد

NFT مخفف Non-Fungible Tokens  یعنی توکن های غیر قابل تعویض است که در شبکه بلاکچین ذخیره می شوند. توکن های غیر قابل تعویض معرفی کننده ی اطلاعات دنیای واقعی مانند دارایی های فیزیکی یا دیجیتالی هستند. به عبارت دیگر دارایی ها یا اطلاعات با استفاده از رمزنگاری توکنیزه می شوند و در یک دفتر کل (digital ledger) با تمام مزایای فناوری بلاکچین ذخیره می شوند.

قبل از آن که بلاکچین به وجود بیاید تایید دارایی منحصر به فرد بدون تایید یک واسطه، کار بسیار دشواری بود زیرا دارایی های فیزیکی مانند کارت شناسایی یا بلیط کنسرت و از این قبیل دارایی ها که که ارزش مادی دارند قابل جعل هستند، دارایی های دیجیتال مانند تصاویر ، ویدیوها ، موزیک و ... نیز بدون پرداخت هزینه به مالک آن اثر نیز قابل دانلود و کپی هستند. ان اف تی به دارندگان NFT اجازه می دهد تا مدرکی امن ، غیر متمرکز و غیر قابل تعویض مبنی بر مالکیت یک دارایی منحصر به فرد داشته باشند.

NFT غیر قابل تعویض است

به ان اف تی ها Non-fungible tokens یا همان توکن های غیر قابل تعویض نیز گفته می شود زیرا آن ها به دلیل استفاده از فناوری بلاکچین قابل تعویض نیستند، هر NFT منحصر به فرد است یعنی نمی توان آن را جایگزین یا با ان اف تی دیگری تعویض کرد.

یک اسکناس ۱ دلاری با توجه به داشتن شماره سریال منحصر به فرد یک دارای غیر قابل تعویض است زیرا هر اسکناس شماره سریال منحصر به فرد دارد که آن را با دیگر اسکناس های ۱ دلاری متمایز می کند.

اسکناس ۱ دلاری


پاسپورت شما نیز غیر قابل تعویض است زیرا حاوی اطلاعاتی منحصر به فرد است که آن را از دیگر گذرنامه ها متمایز می کند.

NFT نیز غیر قابل تعویض است زیرا یک شناسه دیجیتال منحصر به فرد است که در شبکه بلاکچین ذخیره می شود و برای تایید صحت و مالکیت استفاده می گردد.

ارزهای دیجیتال قابل تعویض هستند مثلا یک اتریوم با یک اتریوم دیگر در بازار ارز دیجیتال قابل تعویض است اما هیچوقت یک NFT با NFT دیگر قابل تعویض نمی باشد زیرا یونیک و منحصر به فرد هستند.

NFT ها از استاندارد توکن متفاوتی استفاده می کنند مثلا اتریوم یا شیبا از استاندارد ERC-20 که در شبکه بلاکچین اتریوم است استفاده می کنند اما اکثر NFT ها امروزه از استاندارد ERC-721 یا ERC-1155 استفاده می کنند که قوانین مشخصی در مورد مالکیت و انتقال توکن ها دارند.

NFT ها را نمی توان مانند دیگر ارزهای دیجیتال در صرافی های ارز دیجیتال ترید کرد اما برای داشتن آن می توانید در بازارهای NFT جستجو کنید و در کیف پول مخصوص NFT آن ها را ذخیره کنید.

مطالب مرتبط