بروکرها
forex
چهار ترفند برای اینکه درعمل تبدیل به یک تریدر نخبه شوید

چهار ترفند برای اینکه درعمل تبدیل به یک تریدر نخبه شوید

به تازگی مصاحبه اي دیدم از جاش وازکین ( Josh Waitzkin ) که با تیم فریس ( Tim Ferriss ) مصاحبه کرده بود. جاش زمانی که خردسال بود یک فوق ستاره يِ شطرنج بودو خیلی زود به مقام استاد بزرگی رسید، ومدتی بعد هم یک تغییر اساسی داد و به سراغ هنرهاي رزمی رفت، جاش در هر دوزمینه فعالیت خود در دنیا سرآمد بود. جاش اکنون به مشاوره و مربیگري معامله گران حرفه ای وافرادی که در صنایع مالی فعالیت دارند می پردازد. آقاي وازکین در کتاب خود با عنوان “هنرِ آموختن” نکات ، تکنیک ها و مفاهیم مختلف زیادي را در زمینه ی توسعه مهارتهاي متعالی در همه عرصه های زندگی ، منتشر کرده است. من چهار نکته خیلی مهم را از کتاب ایشان خلاصه کردم و آنها را در زمینه معامله گري براي شما در ادامه متن خواهم آورد. با این وجود از شما دعوت میکنم که خود کتاب را تهیه کنید واز همه يِ درس ها و نکاتی که وازکین در کتابش منتشر کرده بهره مند شوید و این کار قطعا ارزشش را دارد.

در زمانهاي سخت تمرکزتان را مجددا بدست آورید

وازکین اغلب اوقات نیازمند گرفتن تصمیماتی سخت در شرایطی چالش انگیزو جدي بود مثلا در یک بازي مهم شطرنج یا یک مبارزه رزمی سخت. بدست گرفتن کنترل احساسات تان مهمترین عامل است و دقیقا چیزي است که تفاوت برنده ها را با بازنده ها مشخص می کند. درورزش ، تا حالا متوجه شده اید که بعضی از بازیکنان زمانی که روي نیمکت نشسته اند حوله اي روي صورتشان می اندازند ، یا مثلا بازیکنان تنیس به راکتشان ور می روند و سیار بازیکنان در طول وقت استراحت به زمین مسابقه نگاه نمی کنند؟!!! وازکین روي اهمیت بازیابی مجدد تمرکز خیلی تاکید دارد، براي اینکه بتوانید چشم انداز جدید و دید واضحی را بدست آورید، خودتان را از صحنه جدا کنید. می شود اینکار را باآب زدن به صورت، بلند شدن از پشت میزو نوشیدن کمی آب، نفس عمیق کشیدن، یا انجام چند تمرین و نرمش بدنی ، انجام دهید. وازکین در این شرایط می گفت “ روان شما دچار گُرگُرفتگی شده است”،مغز شما براي مدت یک تا دو دقیقه کاملا از فاز خارج شده و بعد ازآن دوباره نوسازي شده و با چشم انداز جدیدي مجددا به کار باز می گردید.

به عنوان یک معامله گر، ما تقریبا هر روز با تصمیمات چالشی سروکار داریم و نحوه برخورد ما با جنبه هاي روانشناختی معامله گري است که تفاوت بین برد و باخت را آشکار می سازد. یک تماس بد بعد از یک باخت ( یعنی جواب پیامی را باعصبانیت می دهید یا در تماس تلفنی که دارید بد برخورد میکنید) و یا یک حرکت تکانه اي بعد از یک معامله از دست رفته ( مثلا ناسزا میگویید یا مشت به میزمیکوبید) دو مثالی است که می شود براي عدم کنترل صحیح احساسات ذکر کرد. اگربرخورد با احساسات را در شرایط فعلی سخت می بینید ،بعد از معامله خودتان را از پلتفرم معاملاتی جدا کنید . 5 تا 10 دقیقه قدم بزنید، یک کار متفاوت دیگربجزمعامله گري انجام دهید و خواهید دید که بعد از اینکه دوباره سراغ پلتفرم برگشتید به اتفاقات به صورت دیگري نگاه میکنید.

کمبود توجه و حضور داشتن

ما هر روزدر آماج بمباران اخبار هیجان انگیز، تبلیغات پرزرق و برق ، تیترهاي جالب توجه وداستانهاي الهام بخش قرارداریم .کاري که موارد فوق الذکر با ذهنیت ما میکنند می تواند براي عملکرد سطح بالا کشنده باشد. در طول زمان آنقدر اخبار و چیزهاي هیجان انگیزمی بینیم که براحتی ما را خسته و بی حوصله می کند. در نتیجه زمانی که در بازار اتفاقی نمی افتد، آنقدر به دنبال چیزهاي حواس پرت کن میرویم که مارا به سمت مرتکب شدن اشتباه می برند. معامله گري همیشه هیجان انگیزنیست و خیلی وقت هادربازار براي ساعتها و حتی کل روز هیچ اتفاقی نمی افتد. شما در این جور وقتها با شرایطی که میتواند بر سرنوشت شما به عنوان یک معامله گر تاثیرگذار باشد چگونه برخورد میکنید. در این مواقع معامله گران حرفه اي تمرکز خود را حفظ میکنند.به تحلیل معاملات گذشته شان می پردازند، پلن معاملاتی شان را مرور میکنند یا معاملاتشان را وارد ژورنال معاملاتی میکنند و یا فقط قدم می زنند واوقات خالی شان را صرف کار هاي خلاقانه تري میکنند. در سوي دیگرمعامله گران اماتور سعی می کنند براي خودشان هیجان بیافرینند. به صورت تصادفی در بین تایم فریم هاي نمودار قیمت و بازار بالا و پایین میروند و شروع به جور کردن بهانه اي می کنند که خودشان براي ورود به یک معامله قانع کنند.

نقاط قوت تان را بشناسید

تقریبا بدون استثناء ، قهرمان ها متخصصینی هستند که سبک خود را با آگاهی عمیق از نقاط قوت شان ، بوجود اورده اند و مهارت بالایی در هدایت صحنه نبرد در جهت این نقاط قوت دارند.” – جاش وازکین سیستم معامله گري فعلی تان را چطور پیدا کردید؟
آیا از یک سایت خریدید؟
آیا مجموعه اي از اندیکاتورها بوده که از یک تالار گفتگو و یا یک کتابخانه اینترنتی دانلود کردید؟
سیستم معاملاتی یک چیز خیلی شخصی اي است و باید براساس نقاط قوت و ضعف شما مدلسازي شده باشد.
خودتان را ارزیابی کنید:
آیا آدم صبوري هستید؟
آیا ریسک پذیر هستید؟
آیا می توانید با ضررها بدرستی برخوردکنید؟
آیا بدون نیاز به استراحت می توانید در یک مدت طولانی تمرکز خود را حفظ کنید؟
آیا زمانی در یک معامله هستید و بازار دچار نوسان می شود می توانید موقعیت را مدیریت کنید وآیا می توانید با موج هاي اصلاحی حرکات قیمت کنار بیایید؟
خیلی واضح است که معامله گران باید پارمترهاي معامله گري شان را منطبق با ویژگی هاي (پروفایل) خودشان تعدیل کرده و تطبیق دهند. و این پارامترها ممکن است براي یک سیستم مناسب باشد ولی با سیستم دیگرمنطبق نباشد.

سیکل هاي کوچکتري بسازید

پنج مرحله وجود دارد، که حرفه اي ها آن را سرسري نمی گیرند. افرادي برنده هستند که مهارت بیشتري در طی کردن این مراحل کسب میکنند و نه کسانی که خلاقیت بیشتري در این مرحله ها بخرج دهند. مفهوم ساختن سیکل هاي کوچکتر یعنی اینکه یک قسمت را انتخاب کنید و هر چیزي را کی میتوان درباره آن دانست را یاد بگیرید.کار را از مفاهیم مهمتر شروع کنید و در مسیردرست آهسته آهسته به پیش بروید. معامله گران معمولا در اطراف سیستم معاملاتی یک چرخی میزنند ودنبال اندیکاتورهاي جدید و فانتزي می گردند ،بدنبال سیگنالهاي ورود می گردند و خودشان را باهوش تراز بازار فرض می کنند. اما در عوض شما باید در یک زمان روي یک چیزتمرکز کنید.بزرگترین مشکل تان را شناسایی کنید و روي آن کار کنید. آیا واقعا یک اندیکاتور غیردقیق شما را از برد در معامله بازنگه داشت؟ و یا این ذهنیت و رویکرد کلی شما بود که این کار را کرد؟ سعی کنیددر یک زمان موانع را شناسایی کنید و برآنها غلبه کنید و همیشه ابتدا روي بزرگترین چالش تمرکز کنید.

مطالب مرتبط