بروکرها
forex
تحلیل فاندامنتال در بازار فارکس آشنایی با تحلیل بنیادی

تحلیل فاندامنتال در بازار فارکس آشنایی با تحلیل بنیادی

تحلیل فاندامنتال، روش اندازه گیری ارزش حقیقی اوراق بهادار بوسیله بررسی فاکتورهای اقتصادی و سرمایه گذاری است. در این میان، تحلیلگران فاندامنتال، سعی می کنند تمام جوانب تأثیر گذار بر این اوراق را بررسی کنند که شامل ، طیف گسترده ای از فاکتورهای تاثیرگذار بر اقتصاد کلان، مانند شرایط اقتصادی و صنعتی و فاکتورهای اقتصاد خرد مانند تأثیر مدیریت در یک شرکت، بر ارزش و امنیت گزینه مورد نظر برای سرمایه گذاری می شوند.
هدف نهایی، رسیدن به عددی برای مقایسه با ارزش فعلی این اوراق است ، که بوسیله آن، سرمایه گذار می تواند از افزایش یا کاهش ارزش اوراق خود، آگاهی کسب کند.
این نوع روش اندازه گیری، تقریباً، متضاد تحلیل تکنیکال است که در آن از طریق تجزیه و تحلیل داده های قبلی بازار فارکس مانند قیمت و حجم معاملات، می توان جهت حرکت قیمت ها را پیش بینی کرد.

درک تحلیل فاندامنتال

تمام تحلیلگران در تلاشند تا میزان ارزش اوراق بهادار را در بازارهای مالی، به درستی مشخص کنند.
تحلیل فاندامنتال، با استفاده از بررسی دیدگاه های خرد و کلان درباره ارزش این اوراق، می تواند معامله گر را در آگاهی از ارزش گذاری های نامناسب کمک کند.
به طور معمول تحلیلگران، قبل از تمرکز بر عملکرد شرکت های خاص برای رسیدن به ارزش واقعی سهام در بازار، وضعیت کلی اقتصادی و سپس قدرت یک صنعت مشخص را مطالعه می کنند.
تحلیل های فاندامنتال، از اطلاعات عمومی برای ارزیابی ارزش سهام یا هر نوع اوراق بهاداری استفاده می کنند.
برای مثال، یک سرمایه گذار می تواند تحلیل فاندامنتال خود را درباره ارزش اوراق قرضه خود با بررسی فاکتورهای اقتصادی از جمله نرخ بهره و وضعیت کلی اقتصاد، انجام دهد و سپس اطلاعات بدست آمده را درباره صادر کننده اوراق قرضه مانند پتانسیل تغییر در میزان اعتبار آن را مطالعه کند.
تحلیل فاندامنتال از مواردی مانند درآمد، سود، رشد در آینده، میزان بازگشت پول، سود حاصله از مارجین و سایر اطلاعات برای تعیین ارزش شرکت دارای سهام و پتانسیل رشد آن استفاده می کند.
نکته مهم: تحلیل فاندامنتال، اغلب برای سهام ها استفاده می شود، اما برای ارزیابی ارزش هر نوع اوراق بهادار و مشتقات آن هم استفاده می شود.
اگر در تحلیل خود، به بررسی موارد اقتصادی تأثیر گذار در سطح کلان تا جزییات شرکت بپردازید، از تحلیل فاندامنتال استفاده کرده اید.

سرمایه گذاری و تحلیل فاندامنتال

یک تحلیل گر فارکس، از ایجاد مدل هایی برای تعیین ارزش تخمینی سهام یک کمپانی براساس اطلاعات عام موجود، استفاده می کند. از نظر یک تحلیل گر، این کار، تنها تخمینی از میزان ارزش واقعی سهام یک شرکت نسبت به قیمت فعلی آن در بازار است که در این میان، برخی از تحلیلگران فارکس ممکن است قیمت تخمینی خود را به عنوان ارزش واقعی شرکت معرفی کنند.
اگر تحلیل گری، میزان ارزش یک سهام را بیشتر از ارزش فعلی آن برآورد کند، ممکن است اخباری مبنی بر امتیاز خرید یا نرخ بهره بیشتر را درباره آن منتشر کنند، به همین دلیل به سرمایه گذاران پیشنهاد می شود که این آنالیزها را پیگیری کنند.
اگر تحلیل گری به این نتیجه رسید که ارزش واقعی یک سهام، کمتر از میزان فعلی آن در بازار است، آن را آیتمی با ارزش گذاری بیشتر از میزان واقعی خود معرفی می کند و در ادامه به شما پیشنهاد فروش آن را می دهد.
سرمایه گذارانی که به این توصیه ها توجه می کنند، می توانند امیدوار باشند که با خرید موارد پیشنهادی، سهام خریداری شده آنها با گذشت زمان ارزشمند تر شود.
به همین ترتیب انتظار می رود که سهامی با رتبه نامطلوب، احتمال سقوط قیمت بالاتری داشته باشد.
چنین سهامی بهتر است از پورتفولیو معامله گر حذف شود.
این روش تحلیل، برعکس تحلیل تکنیکال که جهت حرکت قیمت ها را با توجه به سابقه بازار در زمینه قیمت و حجم معاملاتی تعیین می شود، عمل می کند.

تحلیل کمی و کیفی فاندامنتال

مشکلی که در تعریف کلمه فاندامنتال وجود دارد این است که این کلمه می تواند هر چیزی را به وضعیت خوب اقتصادی یک شرکت نسبت دهد. این موارد شامل، اعدادی مانند درآمد ، سود و حتی کیفیت مدیریتی شرکت است.
فاکتورهای مختلف فاندامنتال را می توان به دو گروه کمی و کیفی تقسیم کرد که معنی آن ها در بازارهای سرمایه، تفاوت چندانی با معنی استاندارد این کلمه ندارد. در اینجا به تعریف دیکشنری تحلیل فاندامنتال اشاره می کنیم:

  • کمی: قادر به اندازه گیری یا بیان از نظر عددی
  • کیفی: بر اساس کیفیت یا شخصیت چیزی، که اغلب مخالف اندازه یا کمیت آن است

در این زمینه، باید گفت که مبانی کمی به وسیله اعداد بیان می شوند و به عنوان کاراکترهای قابل اندازه گیری در دنیای تجارت در نظر گرفته می شوند. به همین دلیل می توان داده های کمی مانند درآمد، سود، دارایی و.. را به وسیله اعداد و با دقت بالایی اندازه گیری کرد.
در مقابل، اصول کیفی، کمتر قابل لمس هستند و می توانند شامل کیفیت مدیریتی کلیدی یک شرکت، شناخت نام تجاری، امتیازات و تکنولوژی اختصاصی آن شرکت باشد.
بهتر است بدانید که نمی توان هیچ یک از تحلیل های کمی و کیفی را نسبت به یکدیگر برتر دانست به همین دلیل بسیاری از تحلیلگران از این دو در کنار یکدیگر استفاده می کنند.
چنانچه از تحلیل تکنیکال یا فاندامنتال برای آنالیز حرکت روندهای بازارهای مالی، علی الخصوص فارکس استفاده می‌کنید، می‌توانید به صورت روزانه تحلیل های تکنیکال و فاندامنتال را در بروکر آمارکتس دریافت کنید.
حساب معاملاتی خود را در بروکر آمارکتس افتتاح کنید و در هر واریز علاوه بر بونوس قابل معامله، کش‌بک نیز دریافت کنید.
برای دریافت تحلیل‌های VIP بازار فارکس نیز با پشتیبانی آمارکتس در تماس باشید.

مطالب مرتبط