بروکرها
forex
آموزش ولوم پروفایل در تحلیل تکنیکال (Volume Profile)

آموزش ولوم پروفایل در تحلیل تکنیکال (Volume Profile)

از طریق ولوم پروفایل می توانیم حجم پول وارد شده را متوجه شویم بیشتر از 80 درصد معاملات بازار توسط 10 بانک انجام می شود و مجبور هستند معاملات خود را آرام و بدون جلب توجه وارد بازار کنند و بازار را حرکت بدهند. ما از ولوم پروفایل سطوح حمایت و مقاومت قوی را در بازار پیدا می کنیم در حقیقت ولوم پروفایل نمودار قیمت-حجم است و نحوه توزیع حجم در یک قیمت یا محدوده قیمتی را به ما می دهد و کمک می کند ورود دقیق تری داشته باشیم.

ولوم پروفایل

 در ولوم پروفایل که نمودار حجم قیمت است می توانیم متوجه شویم که بیشترین حجم پول در کدام قسمت توسط بانکها وارد بازار شده است در قسمتهای ضخیم ولوم پروفایل حجم معامله بیشتر است و در قسمت نازک ولوم پروفایل حجم معامله کمتر است.

  • Valume Area: منطقه ای که 70 درصد معاملات از لحاظ حجمی در آن ناحیه انجام شده است البته در اندیکاتورهای ولوم پروفایل به طور معمول می توان این درصد را کم یا زیاد کرد.
  • Valume Area high: بالاترین قیمت درValume Area
  • Valume Area low: پایین ترین قیمت در Valume Area
Valume Area


Valume Area high and low محل خوبی برای ورود هستند اگر در روز رنج باشیم می توانیم در کف بخریم و در سقف بفروشیمValume Area high and low محل خوبی برای ورود هستند اگر در روز رنج باشیم می توانیم در کف بخریم و در سقف بفروشیم

 اجزای ولوم پروفایل:

Profile high: بالاترین قیمت در منطقه مورد بررسی ما .
Profile low: پایین ترین قیمت در منطقه مورد بررسی ما .
High volume nodes: وقتی پروفایل قیمت را بررسی می کنید در مناطقی حجم قیمت بیشتر است که به آنها (HVN) گفته می شود و نواحی ای که می دهد را بعنوان سطح برای معامله کردن استفاده می کنیم در حقیقت خاصیت مگنت دارد.
Low volume nodes: وقتی پروفایل قیمت را بررسی می کنید در مناطقی حجم قیمت کمتر است که به آنها (VNL) گفته می شود.این نواحی معمولا وقتی ایجاد می شوند که قیمت با حجم زیاد حرکت می کند و وقتی یک سطح را می شکند ناگهان حجم افت می کند و یا کم می شود و این نواحی پدید می آید وقتی قیمت مجددا به این نواحی می رسد جهش پیدا می کند و مدت زیادی در این نواحی نمی ماند.

 (point of cvontrol) Poc:

سطحی است که احتمالا بیشترین حجم معاملات و سفارشات در آن قرار داردو جایی است که احتمالا بانکها تمایل به ورود در آن مناطق را دارند، ما به دنبال مناطقی Poc که بیشترین حجم معاملات را دارند می گردیم چون بازار سازها و بازار گردان ها از آن مناطق استفاده می کنند.

(point of cvontrol) Poc

 

Poc روزهای قبل که تست نشده محل بسیار خوبی برای ورود است

 

 بیشترین حجم معاملات و سفارشات

 

قیمت با سرعت و به راحتی از منطقه کم حجم عبور کرده است

 

دو ناحیه حجمی ضخیم و یک ناحیه حجمی باریک می بینید

 این شکل به ما می گوید که بانکها منتظر فرصت برای معامله در مناطق پر حجم هستند و اهمیتی برای منطقه وسط که کم حجم است نمی دهند.
سناریو محتمل آن است که آنها قیمت را تا منطقه 1 بالا خواهند برد وسپس اقدام به فروش خواهند کرد چون منطقه 2 کم حجم است احتمالا سفارشهای آنها تا منطقه 3 پایین خواهد آمد و در منطقه 3 معاملات خود را می بندند یا به حجم آنها اضافه می کنند.

استراتژی:

این استراتژیها را به هیچ وجه به تنهایی به کار نبرید و باید به شرایط بازار و نوع ارز و شرایط سطوح و....توجه شود و باید مدتها تمرین شوند.

استراتژی1:(رنج)

قیمت امروز بین VAH و profile high روز قبل باز می شود و قیمت می ریزد و وقتی به پک امروز رسید وارد سفارش خرید می شویم.قیمت امروز بین VAH و profile high روز قبل باز می شود و قیمت می ریزد و وقتی به پک امروز رسید وارد سفارش خرید می شویم.

استراتژی شماره2: (رنج)

قیمت زیر VAL باز می شود ولی همچنان بالایPROFILE LOW است. وقتی به پک امروز رسید اقدام به فروش می کنیم.قیمت زیر VAL باز می شود ولی همچنان بالایPROFILE LOW است. وقتی به پک امروز رسید اقدام به فروش می کنیم.

 استراتژی شماره 3: بازار شتابدار

اگر قیمت امروز کاملا بالای پروفایل روز قبل باز شود احتمال قوی روند صعودی پرقدرت است. اگر قیمت امروز کاملا زیر پروفایل روز قبل باز شود احتمال قوی روند نزولی پرقدرت است.اگر قیمت امروز کاملا بالای پروفایل روز قبل باز شود احتمال قوی روند صعودی پرقدرت است. اگر قیمت امروز کاملا زیر پروفایل روز قبل باز شود احتمال قوی روند نزولی پرقدرت است.

 استراتژی شماره 4: (رنج و شتاب دار)     

استراتژی ولوم پروفایل

استراتژی شماره 5: (رنج و شتابدار)   

استراتژی والیوم پروفایل رنج و شتابدار

استراتژی 6: ( رنج و شتابدار)

استراتژی ولوم پروفایل در تایم ۱۵ و ۳۰ دقیقه

پترنهای ولوم پروفایل:

برای تایید استراتژیها از پترنها و ستاپها کمک می گیریم، چهار نمونه اصلی و پایه در ولوم پروفایل در اکثر منابع ذکر شده است که به تشریح آنها می پردازیم:

D پروفایل:

شکل دی پروفایل شبیه D می شود که معروفترین و متداولترین شکل است و نشان دهنده تعادل موقت در بازار و تعادل موقت بین خریداران و فروشندگان و روند رنج است، موسسات مالی بزرگ مشغول آماده سازی و تجمیع سفارشات خود برای حرکتهای بزرگ هستند. در این الگو سه ناحیه مهم داریم:
بالاترین و پایین ترین قسمت D: که از آنها به عنوان حمایت و مقاومت استفاده می کنیم و مناطق بسیار قوی هستند که خریداران و فروشندگان قوی وارد می شوند و در کف میخرند و در سقف D می فروشند.

Poc در دی پروفایل که به عنوان تارگت از آن استفاده می کنیمPoc در دی پروفایل که به عنوان تارگت از آن استفاده می کنیم

 

D پروفایل

 P پروفایل: 

ظاهرش شبیهP انگلیسی است و نشانه روند صعودی است و در جایی دیده می شود که فروشندگان ضعیف و خریداران قوی هستند و خریداران قوی بازار را به سمت بالا برده اند و سپس قیمت به تعادل رسیده است. و در روند صعودی و در پایان روند نزولی امکان دارد دیده شود.

دو ناحیه مهم این الگو دارد:

POC: اگر در روز بعد از تشکیل POC ، بازار به آن برخورد کند آن را بعنوان حمایت درنظر میگیریم (دقت کنید حتی ممکن است چند روز طول بکشد تا به این ناحیه برخورد کند).
کلاسترهای حجمی (نواحی ضخیم حجمی): اگر قیمت به آنها برخورد کند احتمال اینکه مجددا خریداران قوی وارد شوند و بازار صعودی شود وجود دارد.

کلاسترهای حجمی

 

P پروفایل

 b پروفایل:

ظاهرش شبیه b انگلیسی است و در جایی دیده می شود که خریداران ضعیف و فروشندگان قوی هستند و در روند نزولی و در پایان روند صعودی امکان دارد دیده شود.

دو ناحیه مهم این الگو دارد:

POC: اگر در روز بعد از تشکیل، بازار به آن برخورد کند آن را بعنوان مقاومت در نظر می گیریم (دقت کنید حتی ممکن است چند روز طول بکشد تا به این ناحیه برخورد کند) .
کلاسترهای حجمی (نواحی ضخیم حجمی): اگر قیمت به آنها برخورد کند احتمال اینکه مجددا فروشندگان قوی وارد شوند و بازار نزولی شود وجود دارد.

کلاسترهای حجمی (نواحی ضخیم حجمی)

 

b پروفایل

پروفایل نازک:

موقعی تشکیل می شود که روند صعودی قوی و یا نزولی قوی داریم و دلیل نازک بودن پروفایل آن است که حرکت بازار خیلی سریع است و فروشندگان قوی یا خریداران قوی در بازار داریم، مهمترین مکانها در پروفایل نازک جایی که نمودار برای مدتی متوقف شده است و کلاستر حجمی ایجاد شده است که در این توقفها معامله گران قوی تری در جهت روند وارد خواهند شد و حرکت ادامه پیدا خواهد کرد. در پروفایل نازک و در روند صعودی/نزولی، کلاسترهای حجم سطح حمایتی/مقاومتی بسیار عالی است.

سطح حمایتی مقاومتی

 

پروفایل نازک

 اشکالی که در ولوم پروفایلها میبینید دقیقا مثل اشکالی که دیدید نخواهد بود و شما باید آنها را مطابقت بدهید و این اولین مرحله در معامله گری با ولوم پروفایل است که در تایم معاملاتی بالاتر یکی از چهار حالت بالا را با ولوم پروفایل خود مطابقت دهید.

ستاپهای معاملاتی:

برای تایید استراتژیها از پترنها و ستاپها کمک می گیریم، هر کدام از ستاپهای زیر را می توانید در هر تایم فریمی استفاده کنید البته نویسنده تایم 30 دقیقه را پیشنهاد می کند. از این ستاپها استفاده کنید و مناطق حمایت و مقاومت قوی بازار را پیدا کنید سپس برای ورود دقیق و تایید گرفتن از فوت پرینت در تایم پایینتر استفاده کنید. 

ستاپ 1 معامله در مناطق انباشت حجم:  

بانکها و موسسات مالی بزرگ حجم های بزرگ خود را در مناطق رنج بازار قرار می دهند و بازار بعد از آن مناطق شروع به حرکت می کند و بعد از آن نیز مناطق جدیدی ایجاد می کنند تا سفارشهای بیشتری وارد کنند .

معامله در مناطق انباشت حجم

 

در مناطق بالا که مناطق پرحجمی هستند از ولوم پروفایل استفاده می کنیم تا نقطه ورود دقیق تری داشته باشیم.در مناطق بالا که مناطق پرحجمی هستند از ولوم پروفایل استفاده می کنیم تا نقطه ورود دقیق تری داشته باشیم.

 

ما منتظر پولبک به این سطح می مانیم تا در جهت روند وارد شویم.ما منتظر پولبک به این سطح می مانیم تا در جهت روند وارد شویم.

 

پولبک


ستاپ ولوم پروفایل


سفارشات خرید

 

ناحیه تقاضا

 

ناحیه عرضه

 


انتظار برای تایید ورود

 

مقاومت

 ستاپ شماره 2:  

سعی کنید در روندهای پرقدرت معامله کنید .در روندهای پرقدرت به دلیل آنکه بازار با سرعت حرکت می کند کلاستر ولوم کمتر تشکیل می شود ما در این ستاپ در کلاسترهای حجمی که در بین حرکت با شتاب قیمت ایجاد می شود وارد می شویم.

روندهای پرقدرت

 

ترند قوی

 

ناحیه حمایت


حمایت قوی

 

ساپورت

 

رزیستنس

 

ساپورت زون

 

والیوم کلاستر

 ستاپ 3:

ستاپ شماره 2 را ترکیب می کنیم با مناطقی که حمایت با مقاومت ترکیب شده یا بالعکس که ستاپ بسیار قدرتمندی است.ستاپ شماره 2 را ترکیب می کنیم با مناطقی که حمایت با مقاومت ترکیب شده یا بالعکس که ستاپ بسیار قدرتمندی است.

 ستاپ 4:

از این ستاپ در برگشت های بسیار قوی در بازار استفاده می کنیم، در اینجا بیشتر برگشت های ناگهانی و سریع با کندل های بزرگ مورد نظر است دلیل انتخاب این نواحی آن است که سفارشات زیادی در این ناحیه قرار دارند و معامله گران قوی منتظر ورود به معامله در این نواحی هستند، سپس در محل برگشت بیشترین حجمی که والیوم پروفایل داشته برای ورود انتخاب می کنیم و در حقیقت ستاپ برگشتی می گیریم.

ستاپ برگشتی

 

بیشترین حجمی که ولوم پروفایل داشته

 

پوزیشن لانگ

 

پوزیشن شورت

 

volume cluster

 

بازگشت قیمت

 ستاپ5:   

این ستاپ موقعی است که بازار با شدت و قدرت کلاستر حجمی شما را می شکند و ناحیه حمایت یا مقاومت شما از بین می رود و شما استاپ می خورید. اگر سطح حمایتی شما که حجم زیادی داشت شکست در آینده به عنوان سطح مقاومت از آن استفاده کنید و وارد بازار شوید، اگر سطح مقاومت شما که حجم زیادی داشت شکست در آینده به عنوان سطح حمایت از آن استفاده کنید و وارد بازار شوید.    

کلاستر حجمی

 

شکست قیمت
مطالب مرتبط