بروکرها
forex
آشنایی با مفاهیم ترید و تریدر | ترید چیست و تریدر کیست

آشنایی با مفاهیم ترید و تریدر | ترید چیست و تریدر کیست

ترید (Trade) در زبان انگلیسی به معنای انجام معامله یا تجارت است، از اینرو در بازار معاملات ارزهای دیجیتال این کلمه نیز با همین مفهوم یعنی خرید و فروش یا معامله ارزهای دیجیتال رواج پیدا کرده است. در این بین باید به این نکته توجه شود که ترید به انجام معاملات مکرر در بازارهای مالی اشاره دارد. این معاملات مستمر با هدف سودآوری دائما در حال انجام است و همین امر منجر به متمایز شدن آن از مفهوم سرمایه گذاری شده است. در سرمایه گذاری هدف برای طولانی مدت تعیین می شود به طور مثال فرد سهام یا ... را خریداری و چندین سال بعد در صورت نیاز به فروش می رساند.

تریدر یا معامله گر کسی است که در زمینه ای ترید کردن دارای تخصص کافیست و معاملات را مدیریت و انجام می دهد. معامله گر قادر به تجزیه و تحلیل بازار با استفاده از نمودارها و اخبار ارزهای دیجیتال است. از طرف دیگر علاوه بر دانش کافی در خصوص تجزیه و تحلیل فنی، به دنبال به روز ترین مطالب دنیا در این زمینه است. فردی که به عنوان معامله گر مشغول به کار می شود باید از صبر و نظم کافی برخوردار باشد تا  بتواند در مواقع هیجانی و پر تنش بهترین تصمیمات را اتخاذ کند. بنابراین معامله گر با استخراج اطلاعات بازار و نوسانات قیمت بهترین مسیر حرکت را در جهت افزایش سود انتخاب می کند.

مزایا و معایب Tradeدر ارزهای دیجیتال

حضور در بازارهای مالی و انجام ترید در آنها همواره دارای محاسن و معایبی است به همین دلیل معامله گرها باید با اشراف کامل بر این موارد تصمیم به انجام معاملات گوناگون گیرند. حسن ترید کردن در بازار ارزهای دیجیتال به عدم وابستگی آنها به موسسات مالی یا دولت ها برمی گردد. این عملکرد مستقل موجب شده است که میزان سوددهی آنها کمترین تاثیر را از عوامل محیطی بپذیرد. از این رو می توان آن را یک روش مناسب برای افزایش سرمایه و ذخیره سازی دارایی ها دانست. معامله گران ماهر با تکیه بر دانش و تخصص خود و با انجام معاملات روزانه یا حتی ساعتی قادرند سرمایه خود را در کمترین زمان چندین برابر کنند.

ترید کردن اگرچه سودآور است اما باید ریسک بالای حضور در این بازار را نیز پذیرفت. بسیاری از معامله گر ها قادرند با کمک تحلیل های مختلف شرایط بازار را پیش بینی کنند، اما این به معنای موفقیت دائمی و همیشگی آنها نیست و آنها نیز ممکن است دچار اشتباه و ضرر مالی شوند.

 بنابراین افراد فعال در این زمینه باید ریسک سودها و زیان های خود را بپذیرند و صبر کافی از خود نشان دهند. از طرف دیگر ایران در لیست تحریم های بسیاری از بازارهای مالی قرار دارد به همین دلیل معامله گران باید با آی پی غیر ایرانی معاملات خود را انجام دهند. این امر محدودیت های بسیار زیادی را به همراه خواهد داشت اما بدون راه حل نیست.

آموزش انواع روش ترید کردن

در ادامه به مهترین روش‌های ترید کردن اشاره می شود.

  • خرید و فروش اسکالپینگ: در این نوع از معامله، تریدر تعداد معاملات زیادی را در یک بازه زمانی کوتاه انجام می دهد. در واقع هدف از این معامله کسب سود در کوتاه ترین زمان است و بدون شک میزان سود هر معامله نیز محدود است. معامله اسکالپینگ مخصوص کسانی است که تجربه بالایی دارند و می توانند مدیریت ریسک انجام دهند. به همین دلیل به هیچ عنوان به افراد مبتدی انجام آن توصیه نمی شود.
  • خرید و فروش روزانه: این نوع از خرید و فروش نیز برای معاملات کوتاه مدت طراحی شده است اما بر خلاف معاملات اسکالپینگ به جای چند دقیقه یا چند ساعت در طول یک روز صورت می گیرد. مقدار سود حاصل شده از این معامله نیز بیشتر از اسکالپینگ است.
  • خرید و فروش نوسانی: تریدراین معامله را در بازه زمانی طولانی یعنی چند روز تا چند هفته انجام می دهد. در این معامله نباید نسبت به نوسانات بازار واکنش هیجانی نشان داد و باید صبر کافی داشت. در خرید و فروش نوسانی قیمت خرید بر اساس کف قیمت نسبی تعیین می شود. سپس در سقف قیمت پیش بینی شده فروش صورت می گیرد.
  • موقعیت گیری: معامله موقعیت گیری، بسیار آسان اما پیرو قواعد مخصوص به خود است. در این حالت معامله گر خرید خود را انجام می دهد تا ماه ها یا حتی سالها صبر می کند تا به نتیجه مورد نظر خود دست یابد.
ترید ارزهای دیجیتال

اصول اولیه Trade

به منظور آغاز ترید ارزهای دیجیتال در ایزی ترید آگاهی داشتن از برخی اصول الزامی است که در ادامه به برخی از آنها اشاره می شود:

  1. شناخت بازار معاملاتی: بسیاری از اطلاعات مربوط به ترید و تریدربه صورت رایگان یا با هزینه های کم در اختیار کاربران قرار می گیرد. کاربران این بازار مالی باید در همان قدم های اول با تمام ابعاد آن آشنا شوند.
  2. انتخاب استراتژی: هر فردی بر اساس میزان سرمایه، دانش و زمان خود باید با یک استراتژی خاص معاملات خود را پیش ببرد.
  3. یادگیری تحلیل های متفاوت: با استفاده از تحلیل های گوناگون می توان شرایط فعلی بازار را رصد و مطابق با آن آینده را پیش بینی کرد. یادگیری تحلیل فاندامنتال، تحلیل تکنیکال و ... برای فعالان این عرصه الزامی است. به طور مثال با کمک تحلیل فاندامنتال می توان قیمت یک دارایی را به صورت کلی تعیین و با مطالعه بازار و انجام تحلیل تکنیکال قیمت را پیش بینی کرد.

آموزش تریدارز دیجیتال

آموزش ترید ارزهای دیجیتال امری بسیار جامع و مستلزم صرف زمان بسیار زیادی است. ترید ارزهای دیجیتال دارای روش های مختلفی است که با تکیه بر تجربه کاری می توان بهترین آنها را انتخاب کرد. در این بین نباید از این واقعیت غافل شد که همواره تحلیل و پیش بینی ها مطابق با خواست ما پیش نمی رود. بنابراین باید بر اساس مجموع شکست ها و موفقیت، میزان موفقیت کلی  یک معامله گر را برآورد کرد.

مطالب مرتبط